آیا آموزش مدیریت مالی کسب و کار یک نیاز است؟

آموزش مدیریت مالی کسب و کار

مدیریت یک کسب و کار، کار ساده ای نیست و به آموزش مدیریت مالی کسب و کار و درک ماهرانه ای از سیستم ها و فرآیندهای مالی نیاز دارد. دانستن اصول مدیریت مالی کسب و کار نیز، ممکن است برای اکثریت مدیران بسیار دشوار باشد. با این حال آموزش مدیریت مالی از بودجه بندی تا پیش بینی، برای موفقیت هر کسب و کاری ضروری است.

چون بدون کنترل مالی دقیق و مسئولانه، کسب‌ و کارها اغلب با مشکلات و چالش های زیادی رو به رو می شوند و به سمت ورشکستگی پیش می‌ روند. این در حالی است که اطمینان از ردیابی هزینه ‌ها، اجتناب از هزینه‌ های بیش از حد و مدیریت مؤثر درآمد، به شرکت‌ ها اجازه می ‌دهد تا سود خود را افزایش دهند و امکان رشد در آینده را فراهم کنند.

علاوه بر این، با آموزش مدیریت مالی کسب و کار و پایبندی به شیوه های آن در مدیریت مالی، مانند پیش بینی جریان نقدی، صاحبان شرکت می توانند اطمینان حاصل کنند که شرکت آن ها علیرغم تغییر شرایط اقتصادی، پررونق باقی می ماند.

همچنین مدیریت مالی صحیح به شما در به حداقل رساندن ریسک، به حداکثر رساندن سود، افزایش قابلیت‌ های تصمیم‌ گیری، ایجاد استقلال مالی، فراهم کردن دارایی ‌ها برای شرایط اضطراری و ایجاد رشد پایدار بلند مدت کمک می ‌کند. به همین دلیل، در صورتی که از مدیران و صاحبان کسب و کارها هستید؛ یا اینکه قصد دارید با آموزش مدیریت مالی به یک مدیر مالی حرفه ای تبدیل شوید؛ توصیه می کنیم با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

در ادامه مقاله به شما کلیاتی در مورد مدیریت مالی، مزایای آموزش مدیریت مالی، مهارت های نرم و سخت مورد نیاز برای مدیر مالی حرفه ای شدن؛ همچنین دلایل نیاز هر صاحب کسب و کار به آموزش مدیریت مالی را شرح خواهیم داد.

مزایای دیدن آموزش مدیریت مالی کسب و کار

 • افزایش توانایی تصمیم گیری
 • درک بهتر مفاهیم مالی و تأثیر آن ها بر تجارت و کسب و کار
 • توانایی توسعه و اجرای برنامه های بهبود عملکرد مالی
 • مهارت های چانه زنی بهتر با تامین کنندگان، وام دهندگان و سرمایه گذاران
 • افزایش اطمینان در تصمیم گیری های مالی و ارزیابی ریسک
 • بهبود توانایی در تهیه صورت های مالی و بودجه
 • توانایی بیشتر برای ارزیابی و تفسیر داده های مالی
 • آگاهی بهتر از پیامدهای قانونی و مالیاتی اقدامات تجاری
 • بهبود جریان نقدینگی و مدیریت سایر منابع مالی
 • بهبود مدیریت مالی در شرایط نامطلوب اقتصادی
 • بهبود مهارت های ارتباطی هنگام ارائه داده های مالی به همکاران یا سهامداران.

آموزش مدیریت مالی کسب و کار

توضیحات کلی در مورد مدیریت مالی

مدیریت مالی در مورد کنترل جریان پول در داخل و خارج از سازمان است. زیرا هر کسب‌ و کاری باید محصولات یا خدمات را بفروشد، هزینه‌ ها را بپردازد، حساب‌ ها را متعادل کند و مالیات را ثبت کند. وظیفه یک مدیر مالی نیز، شامل همه این موارد، همراه با فرآیندهای پیچیده تر، مانند پرداخت حقوق به کارکنان، خرید لوازم و ارائه گزارش به سازمان های دولتی برای نشان دادن اینکه آن ها از قوانین و مقررات قابل اجرا پیروی می کنند، می شود.

لذا وقتی از مدیریت مالی یک شرکت یا کسب و کار صحبت می کنیم؛ در واقع از عمل نظارت بر همه این معاملات برای یک تجارت، صحبت می شود. به طور کلی، هر چه شرکت بزرگتر باشد، مدیریت مالی نیز، پیچیده تر خواهد بود.

افرادی که آموزش مدیریت مالی کسب و کار دیده اند و در مدیریت مالی تخصص دارند، مسئول تمام پول و سرمایه ای هستند که از شرکت وارد و خارج می شود. به همین دلیل است که شرکت های کوچک حداقل یک حسابدار یا مدیر مالی برای انجام این تراکنش ها و ردیابی جریان پول با بانک دارند. شرکت ‌های بزرگ نیز، دارای تیم ‌های مالی هستند که توسط مدیر ارشد مالی (CFO) ، رئیس امور مالی یا شخصی با عنوان مشابه رهبری می ‌شوند.

اصلی ترین وظیفه مدیر یا تیم مالی اطمینان از این موضوع است که شرکت همیشه پول و سود بالایی دارد و میزان رشد سود آن ها پایدار است و هرگز به پایان نمی رسد. اما این تنها کار آن ها نیست. آن ها مسئول رسیدگی به وام ها و بدهی ها، متعادل کردن دفاتر، نظارت بر سرمایه گذاری ها، افزایش سرمایه های مخاطره آمیز و مدیریت عرضه های عمومی (یعنی فروش سهام شرکت در بازار آزاد) نیز هستند.

به صورت کلی، تیم مالی از منابع مالی یک شرکت محافظت می کند؛ همه تراکنش ها را نظارت و کنترل می کند و اقداماتی را برای سودآوری هر چه بیشتر شرکت انجام می دهد.

مهارت های کلیدی مدیر مالی

یک مدیر مالی باید از مهارت های مختلفی برخوردار باشد؛ همچنین سعی کند با شرکت در دوره های آموزش مدیریت مالی کسب و کار ،این مهارت ها را تقویت کند. از این مهارت ها می توان موارد زیر را نام برد:

مهارت های کلیدی نرم برای مدیران مالی

 • ارتباط: مدیران مالی نیاز به برقراری ارتباط موثر با اعضای سازمان و ارائه داده ها و گزارش های مالی دارند.
 • تفکر انتقادی: این متخصصان اغلب مسئولیت حفظ سلامت مالی شرکت ها را بر عهده دارند و باید به خوبی آگاه، مراقب و قادر به قضاوت صحیح باشند.
 • مدیریت زمان: مدیران مالی اغلب در موقعیت های پرفشار کار می کنند که نیاز به مدیریت زمان عالی و در عین حال پیروی از یک برنامه فشرده دارد.
 • همکاری: این مدیران با چندین بخش در سازمان ها کار می کنند که نیاز به مهارت های مدیریت تیم قوی دارد.

مهارت های کلیدی سخت برای مدیران مالی

 • تجزیه و تحلیل داده های مالی: مدیران مالی برای مطالعه بازار و شناسایی ریسک ها به توانایی های کمی نیاز دارند.
 • حسابداری: مدیران مالی برای درک داده ها و گزارش های مالی به مهارت های حسابداری قوی نیاز دارند.
 • مهارت های IT: مهارت فنی به مدیران مالی اجازه می دهد تا از نرم افزارهای مالی و فناوری های داده استفاده کنند.
 • گزارش نویسی: مدیران مالی باید گزارش هایی را برای اطمینان از رعایت دستورالعمل های مالیاتی ایجاد می کنند.

وظایف شغلی یک مدیر مالی چیست؟

مدیران مالی به عنوان اعضای مهم هر کسب و کار در نظر گرفته می شوند. حرفه یک مدیر مالی نیز حول دارایی های مالی می چرخد؛ لذا آن ها باید مستقیماً با مدیران ارشد، سرمایه گذاران، مشاوران، متخصصان مالیاتی و حقوقی کار کنند تا سلامت مالی کسب و کار را حفظ کنند.

اغلب نیز، وظایف مهمی دارد که با دیدن آموزش مدیریت مالی کسب و کار می توانند توانایی انجام آن را پیدا کنند. به عنوان مثال، برخی از وظایف کلیدی آن ها عبارتند از:

 • تحلیل داده ها

این مدیران باید سوابق مالی را برای کسب و کارها نگه دارند و داده ها را برای تعیین معیارهای عملکرد فعلی و آینده ارزیابی کنند. این تجزیه و تحلیل داده ها، برای ارزیابی اهداف بلند مدت؛ همچنین تعدیل های لازم در استراتژی ها بسیار مهم است.

 • مشاوره مالی

تیم های مدیریتی اغلب به توصیه های مدیران مالی در مورد برنامه ریزی مالی، سرمایه گذاری ها و بودجه بندی تکیه می کنند. به همین دلیل، این متخصصان باید پیش بینی ها، مشاوره ها و راهنمایی های دقیقی را به مدیران ارشد و مدیران اجرایی در مورد نیازها و اهداف آن ها ارائه دهند.

 • مدیریت ریسک

یک مدیر مالی با دیدن آموزش مدیریت مالی کسب و کار یاد می گیرد تا روندهای بازار را برای شناسایی و کاهش تهدیدات جهت تامین سلامت مالی شرکت بررسی کند. مدیریت ریسک برای سرمایه گذاری ها، سرمایه گذاری های تجاری و دارایی ها و عملیات اعمال می شود.

 • تملک و سرمایه گذاری وجوه

جمع آوری سرمایه برای کسب و کارها یکی از وظایف حیاتی مدیران مالی است. لذا یک مدیر مالی باید توانایی جذب سرمایه ‌گذاران بیشتر را داشته باشند؛ همچنین بهترین فرصت‌ های سرمایه‌ گذاری را برای شرکت تعیین و تعادل مناسب بین حقوق صاحبان سهام و بدهی را حفظ کنند.

 • برنامه ریزی برای کسب سود

یکی از وظایف مهم یک مدیر مالی این است که با ارزیابی اهداف و پیش بینی جریان ورود و خروج پول، سود شرکت را به حداکثر برساند. این برنامه ریزی برای کسب سود همراه با بودجه بندی، حسابداری و تعیین اهداف قابل دستیابی است.

چند مسئولیت دیگر که ممکن است یک مدیر مالی ملزم به انجام آن شود عبارتند از:

 • کشف راه هایی برای کاهش هزینه ها در سراسر شرکت
 • شناسایی فرصت های توسعه
 • تهیه صورت های مالی ماهانه و سه ماهه و گزارش های تجاری
 • انجام پیش بینی برای برندهای مختلف شرکت

وظایف مدیر مالی

دلایل نیاز به آموزش مدیریت مالی کسب و کار

اتخاذ تصمیمات مالی هوشمند برای موفقیت هر سازمان و کسب و کاری حیاتی است. اما بسیاری از صاحبان و مدیران کسب و کار فاقد دانش رسمی لازم برای اتخاذ این تصمیمات با اطمینان لازم هستند. در چنین شرایطی یک دوره آموزش مدیریت مالی می تواند مهارت ها و دانشی را که برای اتخاذ تصمیمات مالی صحیح برای شرکت خود نیاز دارید را به شما آموزش دهد.

علاوه بر این، به شما به عنوان مدیر یک کسب و کار کمک می کند تا:

تصمیمات آگاهانه بگیرید.

صورت های مالی، بودجه بندی، جریان نقدی و … مباحث مهمی هستند که صاحب یک کسب و کار باید دانش لازم درباره آن ها را داشته باشد. آموزش مدیریت مالی نیز، می تواند شما را با دانش تفسیر داده های مالی و انتخاب صحیح برای کسب و کار مجهز کند.

برای آینده برنامه ریزی کنید.

اولین و مهمترین کلید برای اداره هر کسب و کار و شرکتی برنامه ریزی است. زیرا هر کسب و کاری به یک نقشه راه نیاز دارد. آموزش مدیریت مالی کسب و کار به صاحبان مشاغل امکان می دهد تا برنامه های مالی تهیه و اهداف واقع بینانه تعیین کنند؛ همچنین برای رشد و شرایط پیش بینی نشده نیز برنامه ریزی لازم را داشته باشند.

این برنامه ریزی مالی شامل تعیین اهداف مالی و تعیین سرمایه مورد نیاز برای دستیابی به آن اهداف است. این شامل تهیه بودجه و پیش بینی جریان نقدی؛ همچنین تعیین بهترین منابع تامین مالی می شود.

جریان نقدی را به طور موثر مدیریت کنید.

پول نقد شریان حیات هر کسب و کاری است و مدیریت مالی مستلزم به دست آوردن منابع مالی مورد نیاز برای دستیابی به اهداف مالی یک شرکت است. دوره های مدیریت مالی می تواند به صاحبان مشاغل بیاموزند که چگونه جریان نقدی را به طور کارآمد مدیریت کنند. همچنین اطمینان حاصل کنند که پول کافی برای پوشش هزینه ها و جلوگیری از کمبودهای مالی را دارند.

انتشار اوراق قرضه یا سهام، اخذ وام یا یافتن دیگر منابع سرمایه، چند نمونه از کسب وجوه است.

تامین کننده مالی مطمئن داشته باشید.

بسیاری از کسب و کارها نیاز به گرفتن وام یا جذب سرمایه گذار دارند. با آموزش مدیریت مالی کسب و کار یاد خواهید گرفت تا با درک صورت های مالی؛ همچنین پیدا کردن مهارت های چانه زنی بهتر، تامین کنندگان، وام دهندگان و سرمایه گذاران را متقاعد کنید.

تصمیمات سرمایه گذاری مناسب بگیرید.

از دیگر مباحث مهم در آموزش مدیریت مالی کسب و کار مربوط به تصمیم گیری های مالی و ارزیابی ریسک می شود. زیرا مدیریت مالی مستلزم اتخاذ تصمیمات سرمایه گذاری برای به حداکثر رساندن بازده و در عین حال به حداقل رساندن ریسک است. این ممکن است شامل خرید سهام، اوراق قرضه، املاک و مستغلات یا سایر دارایی ها باشد.

توانایی به حداقل رساندن ریسک در کسب و کار را داشته باشید.

این موضوع در آموزش مدیریت مالی کسب و کار شامل مدیریت ریسک مالی به منظور به حداقل رساندن تأثیر عدم اطمینان مالی بر عملکرد مالی سازمان است. مدیریت ریسک را می توان با استفاده از استراتژی های پوشش ریسک، بیمه و موارد دیگر انجام داد.

آنالیز مالی را انجام دهید.

تحلیل مالی فرآیند ارزیابی عملکرد مالی یک شرکت است. تجزیه و تحلیل صورت های مالی، مقایسه نتایج واقعی با نتایج بودجه بندی شده و شناسایی فرصت های بهبود، بخشی از این فرآیند است.

گزارش نویسی را یاد بگیرید.

مدیریت مالی کسب و کار کوچک و بزرگ شامل تهیه و ارائه گزارش های مالی (ترازنامه، صورت سود و صورت جریان وجوه نقد) به سهامداران، مانند سهامداران، اعتباردهندگان و ناظر یا رگولاتورها است.

به طور کلی، آموزش مدیریت مالی کسب و کار می تواند یک سرمایه گذاری ارزشمند برای صاحبان مشاغل باشد. اگر شما نیز صاحب یک کسب و کار هستید ویا قصد راه اندازی یک بیزینس موفق را دارید؛ می توانید در دوره مدیریت کسب و کار سیم بیزینس به کمک تکنیک شبیه سازی، مدیریت مالی کسب و کار را بصورت کامل فرابگیرید. و بدین ترتیب با یادگیری دانش و مهارت‌ های لازم برای تصمیم‌ گیری صحیح مالی و برنامه‌ریزی برای آینده، شانس موفقیت کسب‌ و کار خود را افزایش دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ارتباط با ما

مشاوره کسب وکار

مشاوره حضوری و غیر حضوری Simbusiness گامی بلند برای موفقیت کسب و کار شما

دوره های مدیریتی

مطالب پیشنهادی