برترین ایده های راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم در سال 1403

کسب و کار با سرمایه کم

واقعیت این است که برای راه اندازی اکثریت مشاغل و کسب و کارها ما به حداقل سرمایه احتیاج داریم. با این حال، اگر بودجه ای ندارید؛ یا اینکه سرمایه اندکی دارید و به دنبال یک ایده برای راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم هستید؛ با ما در ادامه این مقاله از سایت سیم بیزینس همراه باشید.

ما در ادامه، ابتدا برخی از بهترین ایده ها برای ایجاد کسب و کار بدون سرمایه را به شما معرفی می کنیم. بعد از آن نیز برخی از پولسازترین ایده های راه اندازی کسب و کار با سرمایه اندک را به شما ارائه می دهیم.

راه اندازی کسب و کار بدون سرمایه ممکن است؟

دشوارترین و در عین حال مهمترین بخش کارآفرینی، پیدا کردن یک ایده مناسب برای راه اندازی کسب و کار است. در صورتی که شما نیز  با سوال چگونه بدون سرمایه کسب و کار راه بیندازیم رو به رو شده اید؛ پاسخ آن انتخاب یکی از مشاغل خدماتی است. زیرا برای انجام اغلب مشاغل خدماتی شما صرفا به شرط داشتن یک مهارت می توانید یک شغل مناسب و درآمد زا داشته باشید.

در زیر چند نمونه از برترین و پول سازترین مشاغل خدماتی را به شما معرفی می کنیم:

 • نویسندگی

نویسندگی را باید راهی عالی برای داشتن یک کسب و کار با سرمایه کم دانست. شما برای شروع این کار فقط به مهارت‌ های نوشتاری خوب و یک کامپیوتر و اینترنت نیاز دارید. با انجام آن نیز می توانید به صورت مستقل برای مشتریان مختلف محتوا تولید کنید. این محتوا می تواند محتوای وب سایت، پست های وبلاگی، بروشورها یا کتاب های الکترونیکی باشد.

 • دستیار مجازی

دستیار مجازی نیز یکی از بهترین ایده ها برای ایجاد شغل با سرمایه کم به حساب می آید. زیرا از طرفی، تقاضا برای دستیاران مجازی در حال افزایش است. مشاغل کوچک و بزرگ نیز، به طور فزاینده ای از دستیاران مجازی برای برون سپاری وظایف اداری و پشتیبانی استفاده می کنند تا بتوانند بر روی کارهای مهم تر تمرکز کنند.

از طرف دیگر، با توجه به اینکه برای شروع کار به سرمایه زیادی نیاز ندارید؛ یکی از بهترین ایده ها برای راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم است.

شما برای شروع کار به عنوان دستیار مجازی فقط به مهارت های سازمانی و ارتباطی خوب و یک کامپیوتر که به اینترنت متصل است، نیاز دارید. علاوه بر این، باید یک وب‌ سایت یا نمونه کار برای خود ایجاد و شروع به بازاریابی خدمات خود به مشتریان بالقوه کنید.

 • مدیریت شبکه های اجتماعی

مدیریت شبکه های اجتماعی از مشاغلی به حساب می آید که با توجه به تقاضای بالا برای متخصصان آن؛ همچنین عدم نیاز به سرمایه بالا و پتانسیل درآمدی بالا، به عنوان بهترین کسب و کار با سرمایه کم شناخته می شوند.

مشاغل کوچک و بزرگ به طور فزاینده ای از مدیران شبکه های اجتماعی برای افزایش آگاهی از برند خود، جذب مشتری و افزایش فروش استفاده می کنند. شما نیز، برای شروع کار به عنوان مدیر شبکه های اجتماعی فقط به دانش و مهارت های لازم در مورد شبکه های اجتماعی، بازاریابی دیجیتال، تولید محتوا، تعامل با مشتری و یک کامپیوتر متصل به اینترنت نیاز دارید.

ایده کسب و کار بدون سرمایه

 • طراحی گرافیک

طراحی گرافیک می تواند راهی عالی برای کسب درآمد و داشتن کسب و کار با سرمایه کم باشد. در این شغل خلاقانه شما به کسب و کارهای مختلف کمک می کنید تا با طراحی گرافیک برای وب سایت، مواد بازاریابی مانند بروشور، پوستر، بسته بندی، لوگو و … به اهداف خود برسند.

برای کار به عنوان یک گرافیست شما باید به اصول و عناصر طراحی؛ همچنین کار با نرم افزارهایی مانند Adobe Photoshop و Illustrator به صورت حرفه ای تسلط پیدا کنید. برای این کار می توانید از دوره های آموزشی مختلف در یوتیوب استفاده کنید. کتاب های مربوط به طراحی گرافیک را بخوانید. سپس با تمرین مهارت های خود را افزایش دهید.

بعد از کسب مهارت لازم می توانید به صورت آزاد، دورکار یا تمام وقت برای شرکت های مختلف کار کنید.

 • تدریس خصوصی

در صورتی که صبور هستید و در یک موضوع خاص دانش و مهارت بالایی دارید؛ تدریس خصوصی می تواند بهترین گزینه برای راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم باشد. در حال حاضر، تقاضای زیادی برای معلمان خصوصی در تمام مقاطع تحصیلی و در طیف گسترده‌ ای از موضوعات وجود دارد. دانش‌آموزان، دانشجویان و افراد بزرگسال نیز، در هر سنی ممکن است به دنبال کمک اضافی در دروس خود باشند.

 • حسابداری

حسابداری یکی از مشاغل پایدار با نرخ بیکاری پایین به حساب می آید. به صورت معمول نیز، شرکت های کوچک و بزرگ، سازمان های غیرانتفاعی و دولتی تقاضای بالایی برای استخدام حسابداران جهت پیگیری درآمد، هزینه ها و انطباق با قوانین مالی دارند. به همین دلیل، این شغل گزینه مناسبی برای افرادی است که به دنبال داشتن یک شغل پایدار و راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم هستند.

نکاتی که در مورد شغل حسابداری باید به آن توجه داشت این است که:

 1. در بیشتر مواقع کارفرما برای استخدام حسابداران به مدرک لیسانس در رشته حسابداری یا رشته مرتبط نیاز دارند. برخی از کارفرمایان نیز مدرک کارشناسی ارشد یا گواهینامه های حرفه ای را ترجیح دهند.
 2. علاوه بر تحصیلات، توسعه مهارت های نرم مثل ارتباطات، حل مسئله و تفکر انتقادی نیز برای مشغول به کار شدن به عنوان یک حسابدار، مهم است. شما می توانید با شرکت در دوره های آموزشی، کار داوطلبانه یا کارآموزی، مهارت های خود را ارتقا دهید.
 3. کسب تجربه عملی در حسابداری بسیار اهمیت دارد. می توانید با کارآموزی، کار داوطلبانه یا گذراندن دوره های کارآموزی در زمان تحصیل، تجربه لازم را کسب کنید.
 • سازمان دهی خانه

یکی از ایده های جدید راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم که در کشورهای مختلف مورد استقبال قرار گرفته است، شغل سازمان دهی خانه است. در این شغل، شما به افراد کمک می کنید تا بتوانند منزل خود را به شیوه ای مناسب مرتب تر کنند. همچنین از فضاهای مختلف منزل خود استفاده کاربردی تری داشته باشند. در نتیجه حس و انرژی مثبت بیشتری در زندگی تجربه کنند.

به صورت کلی، سازمان ‌دهندگان خانه به ‌عنوان راهنما و تسهیل ‌کننده عمل می‌ کنند و مشتریان را برای به وجود آوردن یک محیط زندگی سازمان‌ یافته ‌تر و بدون استرس توانمندتر می‌ سازند.

 • عکاسی

عکاسی یکی از مشاغل آسان و درآمدزایی است که باید در لیست کسب و کار با سرمایه کم قرار بگیرید. زیرا هنوز هم دوربین های باکیفیت گوشی های هوشمند نتوانسته است جای مهارت و تکنیک های یک عکاس ماهر را بگیرد. مردم نیز از این موضوع آگاه هستند و به دنبال عکاس های حرفه ای برای ثبت لحظات زیبای زندگی خود هستند.

شما برای عکاسی به کمی خلاقیت، داشتن یک دوربین یا یک گوشی با دوربین باکیفیت؛ همچنین آشنایی و تسلط بر تکنیک‌ های عکاسی، نورپردازی و ویرایش عکس نیاز دارید.

برای شروع کار عکاسی، می توانید با عکاسی کردن از دوستان، خانواده و … نمونه کارهای قوی ایجاد کنید. بعد از آن به سراغ اشتراک عکس های خود در شبکه های اجتماعی بروید و با بازاریابی مشتریان بالقوه خود را پیدا کنید.

دلایل اهمیت شروع بیزینس با سرمایه کم

راه اندازی یک کسب و کار با سرمایه کم برای افرادی که بودجه قابل توجهی ندارند و به عنوان مثال به دنبال راه اندازی کسب و کار با 10 میلیون تومان هستند. یا افرادی که تا به حال هیچ نوع بیزینسی با نام و برند خود نداشته اند؛ می تواند یک نقطه شروع بسیار عالی باشد.

بیزینس با سرمایه کم

زیرا در این صورت:

 • ریسک مالی کمتری متحمل می شوند و در صورت شکست، ضرر مالی کمتر خواهد بود.
 • می توان بدون در نظر گرفتن هزینه های هنگفت، ایده ‌ها و رویکردهای مختلف را امتحان کرد.
 • در ابتدای کار، می ‌توان با تمرکز بر روی نیازها و خواسته‌ های مشتریان، پایه و اساس قوی برای کسب و کار با سرمایه کم ایجاد کرد. در نتیجه با درک عمیق از نیازهای بازار، می ‌توان محصولات یا خدماتی را ارائه داد که به شکل موثرتری تقاضا را برآورده می‌ کنند.
 • با شروع بیزینس با سرمایه کم می ‌توان انعطاف‌ پذیرتر عمل کرد. به این شکل که در صورت نیاز به تغییر مسیر یا تطبیق با شرایط جدید، راحت تر می‌ توان این کار را انجام داد.
 • با ایجاد کسب و کار با سرمایه کم ،می‌ توان به تدریج و با کسب درآمد، کسب‌ و کار خود را رشد داد. این امر به شما امکان می ‌دهد تا کنترل بیشتری بر روند رشد داشته باشید و از ثبات مالی بیشتری برخوردار شوید.

ایده برای شروع کار با سرمایه کم

ایده های زیادی برای راه اندازی کسب و کار با سرمایه اندک وجود دارد که می توان آن را اجرا کرد. ما در ادامه برخی از انواع کسب و کار با سرمایه کم را به شما معرفی می کنیم که عبارت اند از:

 • راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در صورتی که سرمایه ای برای خرید محصولات به صورت عمده و فروش آنلاین آن ها دارید و به عنوان مثال به دنبال راه اندازی کسب و کار با 30 میلیون تومان هستید؛ می توانید فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کنید. شما برای موفقیت به عنوان یک فروشنده آنلاین، نیازی به داشتن مهارت فنی یا آموزش تخصصی ندارید. اما داشتن تجربه بازاریابی و فروش کمک بسیار زیادی به شما می کند.

در مرحله اول برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود به عنوان یک کسب و کار با سرمایه کم ،باید مشخص کنید چه چیزی می خواهید بفروشید و به سراغ تامین کردن آن بروید. توصیه می شود محصولی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید و تقاضا برای آن در بازار بالا است.

بعد از آن نیاز است که یک نام منحصر به فرد برای فروشگاه خود انتخاب کنید و به سراغ تبلیغ محصولات خود در شبکه های اجتماعی مختلف بروید.

شما در مراحل ابتدایی فروش خود می توانید با استفاده از یک پیج اینستاگرام یا فروش محصولات در سایت هایی چون دیجی کالا و … محصولات خود را به فروش برسانید. با این حال، توصیه می شود بعد از رشد کسب و کار خود، حتما برای فروشگاه اینترنتی خود یک وب سایت بسازید.

از برترین محصولات و ایده ها برای راه اندازی فروشگاه آنلاین به عنوان یک کسب و کار با سرمایه کم عبارت اند از:

 • فروشگاه اینترنتی لوازم آرایشی و بهداشتی
 • فروش آنلاین لوازم ورزشی
 • فروش آنلاین فلاسک، ماگ و قمقمه
 • فروش آنلاین قطعات الکترونیکی
 • فروش آنلاین ساعت و بند هوشمند
 • و ….
 • فروش محصولات دست ساز و خانگی

اگر هنرمند هستید و به ساخت و تولید صنایع دستی، یا محصولاتی مانند صابون های دست ساز، شمع ها، زیورآلات و … علاقه دارید؛ در موقعیت مناسبی برای ایجاد کسب و کار با سرمایه کم قرار دارید. زیرا توسعه و تهیه محصول به معنای واقعی کلمه در دستان شما است.

در حقیقت، فروش محصولات دست ساز می تواند یکی از بهترین ایده های پول ساز با سرمایه کم باشد. زیرا شما برای شروع کار حتی می توانید خانه خود را به کارگاه تبدیل کنید. از طرفی در حال حاضر تقاضای مردم برای خرید محصولات دست ساز، هر روزه افزایش پیدا می کند. چون محصولات دست ساز، برخلاف محصولات کارخانه ای روح و انرژی مثبت خاصی دارد.

لذا در صورتی که محصولات دست ساز تولید می کنید، می توانید این ایده کسب و کار با سرمایه کم را با فروش محصولات تولیدی خود به صورت سنتی یا اینترنتی در شبکه های اجتماعی و وب سایت خود اجرایی کنید.

از بهترین کالاهای دست ساز که تولید و فروش آن ها سود بالایی دارد عبارت اند از:

 • تولید جعبه ‌های فانتزی
 • ظروف سفالی
 • شلف چوبی
 • شمع
 • آینه تزئینی
 • تولید لوستر
 • تولید کوسن های رنگی
 • جواهرات بدل و دست ساز
 • و …

راه اندازی آژانس طراحی سایت

در صورتی که تجربه و مهارت طراحی سایت دارید. یا تمایل به یادگیری این حرفه دارید؛ می توانید با صرف کمی زمان و سرمایه، اقدام به راه اندازی آژانس طراحی سایت به عنوان یک کسب و کار با سرمایه کم کنید. برای این کار، در صورتی که مهارتی در این زمینه ندارید، می توانید به صورت رایگان با آموزش هایی که در سایت های مختلف، یوتیوب و … وجود دارد، در این حرفه متخصص شوید.

برای متخصص شدن در این حوزه، شما به مهارت های کار با نرم افزارهای طراحی گرافیکی، وردپرس، کدنویسی HTML و CSS  و برخی ابزارهای بهینه سازی موتور جستجو SEO  نیاز دارید.

بعد از یادگیری مهارت های لازم، نیاز است که اقدام به خرید یک هاست و دامنه کنید و با استفاده از آن ها چند نمونه کار حرفه ای برای خود بسازید. بعد از آن نیز با بازاریابی و معرفی خدمات طراحی سایت خود، شروع به دریافت پروژه و کسب درآمد کنید.

ایده کسب و کار با سرمایه کم

 سخن پایانی

در این مقاله از سایت سیم بیزینس تلاش ما بر آموزش راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم به شما عزیزان بود. مشاوران ما در گروه سیم بیزینس با تکیه بر 20 سال تجربه مشاوره و آموزش مدیریت و آموزش راه اندازی کسب و کار می توانند با ارائه راه کارهای عملی به شما در رسیدن به هدف کمک کنند.

لذا در صورتی که می خواهید شاهد رشد و پیشرفت کسب و کار خود باشید؛ توصیه می کنیم حتما با مشاوران ما تماس بگیرد.

سوالات متداول درباره راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم

 • بهترین ایده برای راه اندازی کسب و کار بدون نیاز به سرمایه کدام است؟

ایده کسب و کار بدون سرمایه متناسب با علایق، نقاط قوت و علایق خاص شما می تواند متفاوت باشد. با این حال، به صورت کلی می توان مشاغل خدماتی و اینترنتی مثل نویسندگی، تولید محتوا، مدیریت شبکه های اجتماعی و … می تواند یک گزینه ایده آل برای راه اندازی کسب و کار بدون سرمایه باشد.

 • آیا برای راه اندازی کسب و کار خود به مجوز نیاز داریم؟

بسته به صنعت و ماهیت کسب و کارتان ممکن است برای فعالیت قانونی نیاز به مجوز داشته باشید. لذا قبل از اینکه به سراغ دریافت سفارش از مشتریان بروید، بهتر است تحقیقات لازم در این زمینه را انجام دهید. علاوه بر این، می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید و اطلاعات کاملی در این زمینه متناسب با کسب و کار خود به دست آورید.

 • آیا می توانم اقدام به راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم کنم و در عین حال، به صورت تمام وقت مشغول به کار باشم؟

بله، بسیاری از صاحبان کسب و کار، سرمایه گذاری خود را به عنوان یک شغل جانبی شروع می کنند. سپس زمانی که درآمد کافی کسب کنند و مطمئن باشند که می توانند بدون کار تمام وقت، از خود حمایت کنند؛ شغل کارمندی خود را رها می کنند.

 • بهترین ساختار کسب و کار چیست؟

بهترین ساختار کسب و کار با سرمایه کم برای کسب و کار شما کاملاً به نوع شرکتی که تشکیل می دهید، صنعت شما و آنچه می خواهید انجام دهید بستگی دارد. اما هر ساختار تجاری موفق، ساختاری است که به شرکت شما کمک می کند تا اهداف واقع بینانه را تعیین کند و وظایف تعیین شده را دنبال کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ارتباط با ما

مشاوره کسب وکار

مشاوره حضوری و غیر حضوری Simbusiness گامی بلند برای موفقیت کسب و کار شما

دوره های مدیریتی

رویدادی یافت نشد

مطالب پیشنهادی